İnternet Protokolü Sürüm 6

Kutay.dev

Üye
Üye
Joined
Feb 4, 2021
Messages
23
Reaction score
15
Points
28
Zzers Kredi
4
Internet Protokolü sürüm 6 (IPv6), Internet ağ katmanı için yeni bir standart protokoller paketidir. IPv6, Internet Protokolü paketi 'nin geçerli sürümünün (IPv4 olarak bilinir), aşalım, güvenlik, otomatik yapılandırma, genişletilebilirlik vb. gibi birçok sorununu çözmek için tasarlanmıştır. IPv6, eşler arası ve mobil uygulamalar da dahil olmak üzere yeni uygulama türlerini etkinleştirmek için Internet 'in yeteneklerini genişletir. Geçerli IPv4 protokolünün başlıca sorunları aşağıda verilmiştir:

 • Adres alanının hızlı bir şekilde çıkarılması.
  Bu, birden çok özel adresi tek bir genel IP adresine eşleyen ağ adresi çeviricileri (NAT) kullanımına yol açmıştır. Bu mekanizma tarafından oluşturulan başlıca sorunlar, ek yükü ve uçtan uca bağlantının eksikliğinden oluşur.
 • Hiyerarşi desteğinin bulunmaması.
  Devralınan önceden tanımlanmış sınıf kuruluşunda, IPv4 gerçek hiyerarşik desteğe sahip değildir. IP adreslerini gerçekten ağ topolojisini eşleyen bir şekilde yapılandırmak olanaksızdır. Bu önemli tasarım kusuru, Internet 'teki herhangi bir konuma IPv4 paketleri sunmaya yönelik büyük yönlendirme tablolarına yönelik ihtiyacı oluşturur.
 • Karmaşık ağ yapılandırması.
  IPv4 ile adreslerin statik olarak atanması veya DHCP gibi bir yapılandırma Protokolü kullanılması gerekir. İdeal bir durumda, konaklar bir DHCP altyapısının yönetimine güvenmelidir. Bunun yerine kendilerini bulundukları ağ kesimine göre yapılandırabilirler.
 • Yerleşik kimlik doğrulaması ve gizlilik eksikliği yok.
  IPv4, değiştirilen verilerin kimlik doğrulaması veya şifrelemesini sağlayan herhangi bir mekanizma için destek gerektirmez. Bu, IPv6 ile değiştirilir. Internet Protokolü güvenliği (IPSec) bir IPv6 destek gereksinimidir.
Yeni bir protokol paketinin aşağıdaki temel gereksinimleri karşılaması gerekir:

 • Düşük ek yüklerle büyük ölçekli yönlendirme ve adresleme.
 • Çeşitli bağlama durumları için otomatik yapılandırma.
 • Yerleşik kimlik doğrulaması ve gizlilik.

Kaynak : https://docs.microsoft.com/tr-tr/dotnet/framework/network-programming/internet-protocol-version-6
 

xzwq

Üye
Üye
Joined
Feb 4, 2021
Messages
173
Reaction score
269
Points
43
Zzers Kredi
0
3 defa okudum ama gene anlamadım :D
 
Top